trial Wałbrzych logo 1
trial Wałbrzych logo 2
trial Wałbrzych logo 3
wersja polska
english version

Organizatorzy:
Sponsorzy/Partnerzy:

profesjonalny hosting www.hb.pl

Wałbrzych - jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce.

Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim w pobliżu granic z Czechami i Niemcami. Miasto leży w centralnej części Sudetów środkowych na wysokości 450 - 500 m n.p.m. w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. Wałbrzych ma status gminy miejskiej, granice administracyjne obejmują obszar 85 km² zamieszkały jest przez około 133.500 mieszkańców.

  

Wałbrzych posiada bardzo korzystne położenie komunikacyjne leży w pobliżu skrzyżowania autostrad - A4 /40 km/ i planowanej A3 /29 km/. Przez Wałbrzych przebiega droga krajowa nr 35 prowadząca z Wrocławia do przejścia granicznego z Czechami w Golińsku.

Odległości od przejść granicznych:
Kudowa Słone - 90 km, Golińsk/Mezimesti - 17 km, Lubawka - 29 km, Zgorzelec - 120 km

Odległości od stolic europejskich:
Warszawa - 420 km, Praga - 200 km, Wiedeń - 434, Berlin - 449 km

Odległości od lotnisk:
Wrocław - Międzynarodowy port Lotniczy - 78 km, - http://www.airport.wroclaw.pl/
Świebodzice - lądowisko dla awionetek 10 km.

Bezpośrednie połączenia kolejowe:
Praga, Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin, Gdańsk, Katowice, Łódź, Bydgoszcz, Toruń

Komunikacja:

PKS (- http://www.pks.walbrzych.pl/)

    - tablica odjazdów

    - tablica przyjazdów

PKP (- http://www.pkp.com.pl/)

    - Dworzec Wałbrzych Główny - tablica przyjazdów i odjazdów

    - Dworzec Wałbrzych Miasto - tablica przyjazdów i odjazdów

Komunikacja Miejska w Wałbrzychu

 

Malownicze położenie w Górach Wałbrzyskich, niedalekie sąsiedztwo Gór Kamiennych i Sowich, zabytki, obiekty rekreacyjne - to wszystko stwarza niepowtarzalne warunki do uprawiania sportu, różnych form turystyki i rekreacji przez cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  • dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego to wymarzone okolice do uprawiania sportu. Na drogach i ścieżkach Wałbrzycha rozgrywanych jest wiele krajowych i lokalnych wyścigów kolarskich. Na terenie miasta wytyczono kilkanaście tras rowerowych; jedna z najciekawszych biegnie przez Książański Park Krajobrazowy.
  • przez miasto biegnie wiele szlaków turystycznych prowadzących na szczyty, do punktów widokowych, miejsc pamięci, pomników przyrody.
  • entuzjaści jazdy konnej mogą oddać się swojemu hobby korzystając z usług Państwowego Stada Ogierów Książ. Właśnie tu odbywają się wyścigi, zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz międzynarodowe aukcje koni.
Prócz atrakcji związanych z naturalnym położeniem miasta, możemy się też poszczycić 700 - letnią historią i, co za tym idzie, licznymi zabytkami - najciekawsze z nich to:
Zamek Książ w Wałbrzychu, jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Został wzniesiony w końcu XIII wieku przez Bolka I - księcia świdnicko - jaworskiego. Na początku - niewielka warownia, w miarę upływu czasu rozbudowywany przez kolejnych właścicieli, stał się pięknym, majestatycznym zamkiem. Książ ze względu na ilość komnat - ma ich aż 418, a w nich 200 kominków - nazywany jest często "Dolnośląskim Wersalem". Położenie zamku, otoczonego wąwozem rzeki Pełcznicy pośród lasów Książańskiego Parku Krajobrazowego, dodaje niepowtarzalnego, bajkowego uroku.

Państwowe Stado Ogierów
Książ - położony na terenie kompleksu zamkowego zabytkowy obiekt stanowiący niegdyś stajnię i powozownię Zamku Książ, z jedną z najpiękniejszych w Europie krytych ujeżdżalni. Właśnie tu odbywają się międzynarodowe zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz aukcje koni.

Palmiarnia
, jedna z pięciu w Polsce, znajdująca się w pobliżu Zamku Książ przyciąga miłośników unikatowej roślinności oraz zwolenników flory tropikalnej. Na powierzchni ok. 1900 m2 znajduje się około 80 gatunków roślin z całego świata, a ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny, co bez wątpienia jest ciekawostką. Każdy podróżny może odpocząć tu i ugasić pragnienie w kawiarence "Pod Tropikiem".

Wałbrzyski Rynek
to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się cotygodniowe targi. W pierwszej połowie XVIII wieku pośrodku placu rynkowego stała drewniana budowla ratusza, a dookoła znajdowały się budki handlowe i kamienice z podcieniami. Do dziś na szczególną uwagę zasługują trzy najstarsze: Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami pochodzą z czasów największego rozkwitu handlu płótnem, zaś w kamienicach nr 5 do 9 mieściły się niegdyś winiarnie, w których pijał wino wielki Goethe goszcząc w 1790 r., Obecny wygląd rynku jest efektem prac restauratorskich, które trwały od 1997 do 1999 roku.

Dawny pałac rodu Czettritz'ów zbudowany w latach 1604-1628, obecnie siedziba Starostwa Powiatowego,

Były pałac kupiecki rodziny Albertich
, zbudowany w 1801r. w stylu klasycystycznym, obecnie siedziba Muzeum w Wałbrzychu eksponującego bogate zbiory z zakresu geologii, górnictwa, ceramiki i historii miasta,

Kościółek pw. Matki Boskiej Bolesnej
zbudowany w 1305 r., gruntownie przebudowany w stylu barokowym ok. 1720 r. - dawny kościół grzebalny. Według legendy jest to miejsce dające początek leśnej osadzie, z której powstał Wałbrzych,

Neogotycki katolicki kościół pw. Aniołów Stróżów
zbudowany w latach 1899-1904 na miejscu renesansowego kościółka z 1438 r.

Klasycystyczny kościół ewangelicki
zbudowany w latach 1785-88 wg projektu architekta J.G. Langhansa, twórcy berlińskiej Bramy Brandenbuskiej,

Muzeum Przemysłu i Techniki
oddział Muzeum w Wałbrzychu - prezentujące górniczą historię Wałbrzycha, która od wieków wiązała się z wydobyciem węgla kamiennego. Muzeum mieści się w starym obiekcie kopalnianym "Julia"

Wszystkich spragnionych zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki, i tych szukających wytchnienia i spokoju w kontakcie z przyrodą i zabytkami , zapraszamy na Ziemię Wałbrzyska.

Informacje pochodzą z: www.um.walbrzych.pl